رادیو مجازی اتاق ایران - 25 تیر 98
روزنامه دنیای اقتصاد

یک پایگاه تحلیلی خبری آمریکایی بررسی کرد

اثر خنثای ترامپ بر ورود گردشگران آمریکایی به ایران

وب‌سایت تحلیلی و خبری آمریکایی SKIFT که در حوزه گردشگری فعال است در گزارشی با اشاره به تحریم‌های ایران توسط آمریکا نوشته است این تحریم‌ها تا امسال هیچ اثری بر علاقه‌مندی توریست‌های آمریکایی برای سفر به ایران نداشته‌ است.

اقتصاد گردشگری

برندگان و بازندگان تورم چه کسانی هستند؟

آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی مهتقد است: تورم نهادها را از کارکرد انداخته و می‌اندازد و کشور را دچار اختلال نهادی کرده‌است که به احتمال زیاد تشدید هم می‌شود. با وجود آنکه بانک مرکزی بر اساس قانون مسوول حفظ قدرت ریال است در عمل، اقتدار لازم برای اتخاذ سیاست پولی را ندارد. کمتر موضوع سیاست پولی در شورای اعتبار طرح می‌شود.

اقتصاد کلان

دولت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر برنامه داشته باشد

دولت به جای مطرح کردن شیوه‌های مخرب مانند جیره‌بندی، در کوتاه‌مدت از طریق پرداخت نقدی مستقیم به خانوار، مانع از آسیب دیدن اقشار محروم جامعه شود.

اقتصاد کلان

سرنوشت قیمت‌گذاری دستوری؛ افزایش فساد اداری و اقتصادی

تاکید بر نرخ ۴۲۰۰ تومان، بازگشتی خطرناک به گذشته است. تجربه نشان داده است تخصیص ارز به قیمت‌های دستوری، اداری و غیرواقعی برای کالاهای اساسی و مصارف مشخص، عدم کارآیی را در بازارهای کسب و کار توسعه داده، قابلیت شکل‌گیری فسادهای اداری و اقتصادی را افزایش داده و در پایین ماندن قیمت محصولات مورد نظر ثمربخش نیست.

اقتصاد کلان

تدوین استراتژی توسعه صنعتی؛ آرزوی صنعت‌گران ایرانی

زمانی که دولت‌ها اعتقاد و باور و توان خود را در جهت ایجاد فضای رقابتی و حمایت هدفمند و با برنامه و راهبرد مشخص از صنعت و اقتصاد مولد مبذول داشته‌اند، صنعت کشور نیز چند برابر آنچه ستانده، پس داده است و پاسخگوی شایسته این اعتماد بوده است.

صنایع

تیشه ترامپ به ریشه اقتصاد آمریکا

چرا آمریکا می‌تواند نرخ بهره بسیار پایین‌تری به سرمایه‌های دیگر کشورها بدهد؟ به دلیل آنکه سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال دارایی‌های امن هستند و اوراق قرضه منتشره در این کشور، چنین ویژگی را دارد.

اقتصاد کلان

پرداخت یارانه و پرسشی درباره اصلاح ساختار اقتصادی

مسعود خوانساری در یادداشتی این سوال را مطرح می‌کند که سالانه ۸۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می‌شود؛ در شرایطی که کل وابستگی اقتصاد کشور به نفت حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، آیا نمی‌شود به تدریج از کل اعتباراتی که به‌عنوان یارانه پرداخت ‌می‌شود، یک‌چهارمش را در بودجه صرف کنیم و یک‌چهارم را هم به‌صورت نقدی به دهک‌های آسیب‌پذیر جامعه بدهیم تا بتوانیم ساختار اقتصادی کشور را اصلاح کنیم؟

اقتصاد کلان

زمان اصلاح اقتصادی فرا رسیده است

هر سیاست درست ناگزیر مبتنی بر تئوری درست است. کسی که سیاست اقتصاددانان مطالبه‌گر اصلاحات را در شرایط کنونی مفید نمی‌داند باید توضیح دهد پیشنهادش برای شرایط کنونی مبتنی بر کدام تئوری است.

اقتصاد کلان

مسیر اقتصاد ایران؛ به کجا می‌رویم؟

دیپلماسی یا مذاکره، بدون داشتن هدف روشن، راه به مقصد مشخصی نمی‌برد، مگر آنکه استراتژی اداره کشور براساس مقتضیات متداول کشور و جهان و نیازهای مردم برای زندگی متناسب با امکانات تعریف شود. اما چنین برنامه‌ای جز با همکاری گسترده متخصصان و اطلاع از مکانیزم‌های جاری و در حال تغییر در جهان امکان‌پذیر نخواهد بود.

اقتصاد کلان

بازار متشکل ارز گامی برای آزاد‌سازی

تشکیل بازار متشکل ارزی را می‌توان یک قدم به جلو در دستیابی به قیمت واقعی ارز محسوب کرد و تفاوت آن با ساختارهای دستوری قبل، ایجاد بستری برای شناسایی قیمت واقعی ارز است.

طلا و ارز