رادیو مجازی اتاق ایران - 13 خرداد 99
روزنامه دنیای اقتصاد

اصلاحات در قانون جدید مالیات ارزش افزوده

از نقاط ضعف قانون مالیات بر ارزش افزوده فقدان مرور زمان مالیاتی است که به سازمان امور مالیاتی اجازه می‌دهد زمانی طولانی به پرونده مودیان ورود کند که منطقی بود. بدون‌شک اجرای بهترین و بی‌نقص‌ترین قوانین جهان هم جز در بستر و مناسبات اصولی ممکن نیست، بنابراین دستور کار مقامات مالیاتی باید اجرای قانون خوب با مجری خوب باشد. در شرایط اقتصاد کرونایی که جهان را زمین گیر کرده است توجه دولتمردان و اداره‌کنندگان کشور را به این نکته جلب می‌نماید که حداقل در سال‌جاری برای خود از نمد مالیات کلاه ندوزند.

مالیات

رونق صادرات در گرو بازیابی نقش منطقه‌ای

ایران با داشتن مزیت‌های فراوان و با مدیریت صحیح و موقعیت استراتژیک ویژه خود، می‌تواند در حوزه صادرات به‌عنوان یک قطب در منطقه تثبیت شود، چراکه صادرات، حیات اقتصادی ما را تضمین می‌کند و بی‌ثباتی در این مقوله منجر به پدیدار شدن معضلات بزرگی از جمله بحران تامین ارز خواهد شد.

صادرات

تعطیلی مرزها؛ تهدیدی جدید برای صادرات

بسته بودن مرزها به صنایعی که محصولات آن فسادپذیر است ضرر جبران‌ناپذیری وارد کرد. با وضعیت کنونی شرایط اقتصادی و وجود نااطمینانی هیچ کاسب و تاجری خرید و فروش نمی‌کند و همین موضوع وضعیت را بیش از پیش پیچیده‌ کرده است.

گمرک

بخشی‌نگری، ضربه‌ای مهلک به تن رنجور اقتصاد

فعال شدن بخش اقتصادی در وزارت امور خارجه و حرکت بر مدار نقشه راه ترسیم شده، استفاده از ظرفیت تشکل‌های صنفی بخش خصوصی فعال در عرصه صنعت، معدن و تجارت از یک سو و باورمندی به خلاقیت و نبوغ ایرانی در پیمایش مسیر سخت اما با افقی روشن و توجه به سایر متغیرها و پارامترهای موثر، می‌تواند رافع بخش زیادی از مشکلات ناشی از شیوع کرونا بر تجارت ایران باشد.

اقتصاد کلان

ضرورت فعال شدن دیپلماسی اقتصادی برای رفع محدودیت‌ صادرات

وزارت امورخارجه ایران از طریق همتایان حوزه خارجی دیگر کشورها با همکاری اتاق ایران و اتاق‌های مشترک برای کاهش دغدغه‌های حوزه صادرات اقدام کند. در حوزه داخلی دولت با همکاری تیم‌های اقتصادی با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت و بلندمدت به صاحبان تولید تلاش کند که بهره‌وری تولید را بالا ببرد.

صادرات

مراودات تجاری ایران و عمان؛ عوامل موثر کدامند؟

از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی، به نظر می‌رسد ۹ تحول داخلی، بین‌المللی و اقلیمی در سلطنت عمان، همچنین ایران باعث شده فرصت‌های جدید صادراتی برای کشورمان ایجاد شود؛ این تحولات قطعا باعث ایجاد فرصت‌ها و ظرفیت‌های جدید صادراتی خواهد شد.

بازرگانی و تجارت

روز کارگر در روزگار کرونایی

سیاست حفاظت از بنگاه‌ها باید در یک چارچوب اقتصادی بزرگتر انجام گیرد. بنگاه بدون بازار و بدون تامین زنجیره تامین بین‌المللی و بدون تجارت اعم از صادرات و واردات و بدون سیسستم مالی بی‌معنی است.

اقتصاد کلان

دکتر محمد مهدی بهکیش پیش‌بینی کرد

چین پرچمدار جدید جهانی شدن است

بهکیش معتقد است آنچه تاکنون از چین شنیده‌ایم و دیده‌ایم، ماحصل توسعه شرق چین بوده و غرب چین، منطقه بکری برای توسعه و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که پروژه جاده ابریشم به‌دنبال همین هدف است. باید پرچم جهانی شدن را در آینده، در دست شرق و مشخصا چین ببینیم.

اقتصاد کلان

از ناکامی سیاست‌های اصلاحی تا سیاست‌های واگذاری در بورس

بدون آزادسازی اقتصادی، غیر‌دولتی کردن اقتصاد یا خصوصی‌سازی به معنی واقعی کلمه ناممکن است. مدیران بنگاه‌هایی که وارد بورس می‌شوند باید در برابر پرسش‌های همگان از جمله سهامداران جزء پاسخگو باشند. اما این پاسخگویی صوری یا واقعی عملا تا چه اندازه بر عملکرد این‌گونه بنگاه‌ها که اغلب مستظهر به پشتیبانی قدرت سیاسی آشکار و پنهان هستند، تاثیر می‌گذارد؟

خصوصی‌سازی

مواجهه اصولی با کووید- ۱۹

مطلوب آن بود که سازمان برنامه و بودجه در همان آغاز با انجام یک کار کارشناسی ارزیابی‌های مالی و نیز ارزیابی‌های اقتصادی- اجتماعی دقیقی از هر دو راهبرد قرنطینه کامل و تدریجی را در سناریوهای مختلف انجام می‌داد و تصمیم‌گیری را به عهده رهبران سیاسی کشور می‌گذاشت.دولت‌ها هنگامی که هر دو ارزیابی‌های مالی و ارزیابی‌های اقتصادی- اجتماعی پروژه‌ای مثبت باشد انجام آن را تشویق و حمایت می‌کنند.

اقتصاد کلان