رادیو مجازی اتاق ایران - 11 مرداد 99
روزنامه دنیای اقتصاد

خصوصی‌سازی در پست؛ مدل ارزش‌آفرین و درس‌آموز

چهار سال پیش در چنین روزهایی، نمایندگان مجلس، در قالب تصویب قانون اساسنامه شرکت ملی پست، دولت را به حضور دو اپراتور خصوصی در گستره خدمات پستی کشور ملزم کردند.

اقتصاد کلان

در گفت‌وگو با رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر مطرح شد

ترس از بازگشت کرونا و گذار به عصر پلاستیک

ترکمان‌دهنوی گفت: همه‌گیری ویروس کرونا، چشم‌انداز صنعت پلاستیک را با تحولی عظیم همراه کرد. تجربه اخیر تاثیری معنی‌دار بر آینده صنعت پلاستیک داشت و همچون محرکی برای ایجاد تغییر در بدبینی‌ها نسبت به این صنعت عمل کرد.

پتروشیمی

درباره صندوق پس‌انداز مسکن یکم

صندوق پس‌انداز یکم در خردادماه1394 تاسیس شد. تامین منابع از سوی بانک‌ها برای پاسخ به این تقاضا با توجه به آنکه دوره بازگشت آن به‌هر حال طولانی است، فراتر از ظرفیت بانک‌ها در حالت عادی است. این معمایی است که در بسیاری از کشورها گشوده شده ولی در ایران همچنان لاینحل باقی مانده‌است.

مسکن

لزوم نظارت و مقابله با فساد توسط نهادهای غیردولتی

علت این هم که ما شفافیت را مقدم بر عدالت کرده‌ایم، این است که شفافیت آسان‌ترین راه مبارزه با فساد است و باعث مشارکت در سازمان می‌شود.

اقتصاد کلان

ابهام تاریخی در اقتصاد جهانی

هیچ کس نمی‌داند شش ماه آینده چه خواهد شد؛ تا زمانی که نمی‌دانیم چه وقت امنیتی که در سال گذشته در مبادلات اقتصادی وجود داشت بازخواهد گشت، شاهد ادامه یافتن بحران اقتصادی و اختلال در دادوستدها هستیم.

اقتصاد کلان

مجلس یازدهم و بایسته‌های اقتصادی

با هیچ فرمانی نمی‌توان بنگاه‌ها و کارخانه‌ها را به افزایش تولید وادار کرد، بلکه باید ابتدا فضای کسب‌وکار آنها را مساعد کرد، مسیر تامین سرمایه را برای آنها هموار کرد و در نهایت به مداخله در تولید و فروش محصولات آنها از طریق مکانیزم‌های قیمت و ترجیح پایان داد.

اقتصاد کلان

قدرت سیاسی و کنش اقتصادی دولت‌ها

سیاست‌گذاری که برای خوشایند دیگران وعده‌های عوام‌فریبانه می‌دهد و نهایتا اعتماد کنشگران اقتصادی را از دست می‌دهد، به انتظارات بد‌بینانه در جامعه دامن می‌زند. این انتظارات صرف‌نظر از میزان انطباق آن با «واقعیات»، تاثیر منفی خود را می‌گذارد.

اقتصاد کلان

آسیب‌های تجارت خارجی فروردین ۹۹ حاصل چه بود؟

واردات کشور در نخستین ماه سال ۹۹ با افزایش بیش از ۲۱ درصدی در وزن روبه‌رو بوده اما ارزش آن با کاهش بیش از ۱۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه است. همچنین صادرات نیز در همین بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل هم به لحاظ وزنی افت نزدیک به ۳۹ درصدی داشته و هم به لحاظ ارزشی بیش از ۳۶ درصد کاهش را ثبت کرده است.

بازرگانی و تجارت

تنگناهای اقتصاد در سایه کرونا؛ راه‌حلی برای خروج از بحران

در افقی طولانی‌‌تر، چشم‌اندازی در مقابل دولت و اقتصاد کشور قرار دارد که متاثر از «ساختارهای معیوب اقتصاد»، «تنگنای ناشی از تحریم‌های خارجی» و «عوارض شیوع کرونا» است. توصیه می‌شود با حذف فوری ارز ترجیحی، اجتناب دولت از دخالت‌ مستقیم در قیمت‌گذاری، تسهیل در تمدید یا ارائه مجوزهای کسب‌و‌کار، رفع انحصارهای موجود، رفع ممنوعیت‌ها و کاهش عوارض صادراتی، اجتناب از تغییرات پی‌درپی در مقررات و نظایر آن، امکان بقای بنگاه‌های اقتصادی و حفظ اشتغال در شرایط دشوار کنونی فراهم شود.

اقتصاد کلان

منابع نجات اقتصاد چگونه تامین شود؟

برداشت از صندوق توسعه بهتر از استقراض بانک مرکزی است

به‌گفته آخوندی شکل بازگشت اقتصاد جهانی به‌صورت حرف وی (V) نیست. در این شرایط برداشت از صندوق توسعه ملی و انتشار اوراق مشارکت با توجه به پشتوانه ۲۰ میلیارد دلاری خیلی بهتر از استقراض از بانک مرکزی است.

اقتصاد کلان