رادیو مجازی اتاق ایران - 12 آذر 98
روزنامه دنیای اقتصاد

یادداشت مسعود خوانساری، نایب‌رئیس اتاق ایران

شوک بزرگ اقتصادی با تصویب عجولانه قانون تجارت

خوانساری، نایب‌رئیس اتاق ایران  معتقئ است: آنچه در کشور جدی گرفته نمی‌شود، اثرات شوک ناشی از تصمیمات ناگهانی است. قانونی تا این اندازه فراگیر نمی‌تواند ظرف چند دقیقه و ساعت در مجلس به تصویب برسد و شوک‌های بعدی هم نداشته باشد، آن هم در شرایطی که اقتصاد ایران به آرامش بیشتری نیاز دارد.

بازرگانی و تجارت

[ویدئو]

توصیه‌های علاء میرمحمدصادقی برای اصلاح قانون تجارت

علاء میرمحمدصادقی عضو هیات نمایندگان و شورای عالی پیشکسوتان اتاق ایران معتقد است قانون تجارت باید به گونه‌ای تدوین و تصویب شود که منطبق بر نظرات بخش خصوصی باشد و قابل اجرا باشد در غیر این صورت مردم مجبور به عبور از آن هستند.

ویدئو

ظرفیت فناوری اطلاعات برای رکودزدایی

باوجود شرایط رکودی و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، چشم‌انداز رشد اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مثبت است. با توجه به پتانسیل خوب رشد این بخش، تلاش دولت دوازدهم در جهت افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد ملی است.

فناوری اطلاعات و ارتباطات

چگونگی سیاست‌گذاری در تحریم و غیرتحریم

آیا در شرایط تحریم‌های کنونی می‌توان به تئوری‌ها و نظریات اقتصاد آزاد توسل جست، یا شرایط ویژه خود راهکارهای ویژه‌ای را می‌طلبد؟ ارائه هرگونه راه برون‌رفت از شرایط فعلی بدون درس‌آموزی از شکست‌های قبلی و پایبندی دقیق به اصول بنیادین علم اقتصاد ممکن نیست.

اقتصاد کلان

شرکت‌های دولتی و سهم آنها در بودجه کشوری

کسب‌وکارهای دولتی کاملا از طریق قوانین و مقررات دولتی در محدودیت توسعه‌ای است و فعالیت‌های تحت مدیریت بخش‌های شبه‌دولتی از مزیت‌های موجود در فضای بخش‌خصوصی و غیردولتی بهره‌مند هستند. اثر قابل‌توجهی هم از بخش‌خصوصی واقعی در اقتصاد ایران مشاهده نمی‌شود.

اقتصاد کلان

خصوصی‌سازی را متوقف کنید

عقل و تدبیر ایجاب می‌کند خصوصی‌سازی متوقف شود و به جای آن آزاد‌سازی به معنای حقیقی آن در دستور کار قرار گیرد. ضرورت تقدم آزادسازی بر خصوصی‌سازی نه تنها در تئوری بلکه در عمل و تجربه نیز به اثبات رسیده است.

خصوصی‌سازی

بازارهای عمان فرصتی طلایی برای اقتصاد ایران

ویژگی‌های ژئواکونومیک ایران و عمان هرگونه همکاری میان دو کشور را توجیه می‌کند. شاخصه‌هایی همچون مرز آبی مشترک، قرار گرفتن در فضای مناسب اقتصاد جهانی، دسترسی‌های بکر دو کشور برای یکدیگر و شرایط خاص اقتصادی و امنیتی تنگه هرمز مهم‌ترین عواملی هستند که رابطه اقتصادی و امنیتی دو کشور را توجیه‌پذیر می‌کنند.

صادرات

عمان؛ فرصتی در چند قدمی تجار ایرانی

ما در یک برنامه‌ریزی ۳ ساله به دنبال محقق شدن حجم مبادلات تجاری در سطح ۵ میلیارد دلاری میان دوکشور ایران و عمان هستیم؛ عمان در چند قدمی ماست که درکنار همه مزیت‌های گفته شده می‌تواند در شرایط حاضر تحریمی گره‌گشای بسیاری از مشکلاتمان باشد.

صادرات

یادداشت غلامحسین جمیلی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران

دبی و مسقط؛ کدام یک مقر صادرات ایران خواهد بود؟

خیلی از شهرها علاقه‌مند به تبدیل شدن به مرکز سرمایه‌گذاری در منطقه خلیج فارس هستند؛ بصره در عراق، دمام در عربستان سعودی، منامه در بحرین و دوحه در قطر. عمان همواره نقش خود را به‌عنوان یک واسطه‌گر سیاسی به‌ رخ کشیده، در شرایط حاضر برای تعدادی از تجار ایرانی مبدل به مرهمی موقت برای درمان خلأ دبی شده است؛ اگرچه نمی‌توان آن را جایگزین پرقدرت تجارت با امارات دانست.

صادرات

کسری بودجه و تورم؛ ترفند دولت‌ها چه بر سر اقتصاد می‌آورد؟

آیا دولتمردانی که برای جبران کسری بودجه‌های خود، اغلب به دریافت وام از بانک مرکزی یا بانک‌ها توسل می‌جویند و به بهای افزایش بی رویه نقدینگی و تورمی که به دنبال می‌آورد، مشکل کسری بودجه خود را حل و فصل می‌کنند، راز جدیدی را کشف کرده‌اند؟

اقتصاد کلان