رادیو مجازی اتاق ایران - 26 اردیبهشت 1401

بازار ارز آرام و نگران

در خردادماه 1400 بازار ارز ایران چشم‌انتظار تعیین تکلیف دو دسته تحولات داخلی و خارجی است و فعلاً بدون تغییر در این دو حوزه نوسان قیمتی شدیدی تجربه نمی‌کند.

07 خرداد 1400
کد خبر : 38259
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

بازار ارز در هفته‌ گذشته شاهد افزایش نرخ دلار و یورو و ورود دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی بود؛ اما این افزایش قیمت با روندی بسیار آهسته همراه بود که از نگرانی این بازار نسبت به تحولات روزهای آتی حکایت دارد.

بررسی روند معاملات و قیمت ارز نشان می‌دهد در هفته‌ای که گذشت، بازار ارز نسبت به روند مذاکرات هسته‌ای در وین همچنان نگاه تردیدآمیز خود را حفظ کرد و در خصوص اعلام لیست نهایی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، واکنش خاصی نشان نداد.

در این هفته نیز ‌مانند دو هفته پیشین، قیمت ارز در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی با روندی بسیار آرام و طی نوسان‌هایی محدود، شاهد افزایش قیمت بود. مهم‌ترین اتفاق بازار ارز در این هفته در روز دوم اتفاق افتاد که قیمت دلار در بازار آزاد وارد کانال ۲۳ هزار تومان شد. این اتفاق که بدون مقاومت جدی رخ داد تا پایان هفته پایدار ماند و در آخرین معاملات روز پنج‌شنبه دلار به قیمت ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد.

این روند آرام افزایشی در نرخ ارز در حالی رخ داده است که در روزهای پایان هفته پیشین و پس از انتشار اخباری مثبت در رابطه با مذاکرات وین که پنجمین دور آن در حال برگزاری بود، انتظارات کاهشی در بازار پدید آمد و بازار در برابر ورود قیمت دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی مقاومت نشان داده بود. بااین‌وجود، ابهام درنتیجه مذاکرات نشست وین، منجر به این شد که همچنان نگاه تردیدآمیز فعالان اقتصادی به نتیجه این مذاکرات به قوت خود باقی بماند و در روند بازار ارز تغییر جدی ایجاد نشود.

از سوی دیگر اعلام لیست نهایی افراد واجد شرایط برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان نیز اتفاق مهم دیگری بود که در این هفته اتفاق افتاد و برخی از تحلیلگران بازار ارز در انتظار واکنش بازار به این اقدام بودند. انتظاری که بازهم به‌مانند بسیاری از تحولات مهم دیگر محقق نشد و نشان داد که فعالان این بازار منتظر نتیجه تحولات حوزه سیاست داخلی و خارجی در روزهای آیند هستند؛ به همین دلیل کارشناسان بازار ارز معتقدند تا دریافت سیگنال بعدی از وین، بازار همچنان در وضعیت آرام به سر خواهد برد.

البته تحلیلگران نسبت به تداوم این وضعیت آرام تردید دارند. نتیجه مذاکرات وین برای احیای برجام و همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ازجمله مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند در کوتاه‌مدت بر روند حاکم بازار ارز تأثیر بگذارند. به همین دلیل برخی از کارشناسان وضعیت آرام این روزهای بازار را به آرامش پیش از طوفان تشبیه کرده‌اند. البته گروه دیگری از کارشناسان معتقد هستند که نباید منتظر تحول و نوسان شدیدی در بازار ارز بود، به نظر آنها وضعیت رکود و ثبات در بازار ارز همچنان تداوم خواهد یافت.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه