رادیو مجازی اتاق ایران - 14 آذر 1400

مصوبه‌ای برای آزادسازی ثبت سفارش برنج وجود ندارد

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: هیچ مصوبه‌ای درباره آزادسازی ثبت سفارش برنج دریافت نکرده‌ایم.

04 آبان 1400
کد خبر : 40085
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

در حالی که دبیر انجمن برنج اعلام می‌کند مصوبه‌ای درباره آزادسازی ثبت سفارش برنج دریافت نکرده‌ایم، روز گذشته عباس تابش، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد با توجه به ضرورت تامین نیاز کشور و تنظیم بازار آن و طی هماهنگی‌های انجام شده، ثبت سفارش برنج شروع شد و در این ارتباط واردکنندگان می‌توانند اقدام کنند.

وی همچنین اعلام کرد که با توجه به ممنوعیت ثبت سفارش و واردات برنج در فصل برداشت با هدف حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان برنج داخلی و نظر به فرایند ثبت سفارش و خرید، حمل و ترخیص برنج جهت تنظیم بازار بیش از یک ماه طول می‌کشد و با توجه به اینکه در این شرایط حساس کشور و کمبود منابع آبی و از طرفی ضرورت تامین امنیت غذایی کشور از اهم موضوعات مطروحه در دولت است، با رویکرد حمایت از مصرف کننده پیرو هماهنگی‌های انجام شده، مقرر شد ثبت سفارش کالای مذکور طی هفته جاری با هدف تامین مکفی کالا و تنظیم بازار این محصول شروع شود.

در این راستا مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنجاعلام کرد: روز گذشته خبری مبنی بر آزادسازی ثبت سفارش برنج از ابتدای آبان ماه منتشر شد. یعنی واردکنندگان می‌توانند نسبت به ثبت سفارش و خرید برنج اقدام کنند ولی این برنج‌های خریداری شده باید همچنان بعد از پایان دوره ممنوعیت به کشور وارد شوند.

وی ادامه داد: لغو ممنوعیت ثبت سفارش و اعلام این خبر در حیطه کاری معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید برای آزادسازی آن تصمیم بگیرد که هنوز هیچ مصوبه ای در این خصوص در وزارت جهاد کشاورزی نیست و به واردکنندگان نیز اعلام نشده است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اضافه کرد: در حقیقت نظر و پیشنهاد وزارت صمت این است که باتوجه به رصد بازار اگر اجازه واردات برنج در دوره ممنوعیت داده نمی شود حداقل ثبت سفارش آن آزاد شود تا با خرید برنج یکماه جلوتر باشیم.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد وزارت صمت برای تنظیم بازار برنج با این ادبیات اقدام درستی نبود، گفت: همین پیشنهاد که حتی مصوبه ای هم برای آن وجود ندارد باعث خواهد شد که طرف خارجی  قیمت ها را افزایش دهد و برنج خارجی دچار جهش قیمت شود. جهش قیمتی که ممکن است تا دوره آزادسازی واردات باقی بماند. همچنین وقتی لغو ممنوعیت ثبت سفارش برنج خارجی مطرح شود ولی بازار برنج داخلی شاهد هیچ تغییری در آن نباشد قطعا قیمت برنج ایرانی نیز افزایش خواهد یافت.

کشاورز در ادامه گفت: به نظر می رسد مسئولان باید در انتشار اخبار  دقت نظر بسیاری داشته باشند تا منجر به نابسامانی بازار نشوند.

وی در پایان گفت: همچنان وزارت جهاد کشاورزی با واردات برنج در دوره ممنوعیت واردات مخالف است و به نظر می رسد تصمیم وزیرجهاد کشاورزی بر ادامه این روند بیشتر تصمیم سیاسی است تا اقتصادی که در نهایت تنها دستاورد آن افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی خواهد بود.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه