سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگری (ع) تسلیت باد

رادیو مجازی اتاق ایران - 28 شهریور 1402

طبق اعلام مرکز آمار ایران

تورم مصرف‌کننده در آذرماه روی ۴۵ درصد ایستاد

اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ تورم مصرف‌کننده در ۱۲ ماه منتهی به آذر امسال به ۴۵ درصد رسیده است. طبق بررسی‌ها، نرخ تورم آذرماه برای خانوارهای شهری 44.3 درصد و برای خانوارهای روستایی 48.6 درصد بوده است.

02 دی 1401
کد خبر : 55047
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه آذرماه 1401 برای خانوارهای کشور را 45 درصد اعلام کرد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، یک واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آذرماه 1401 به عدد 48.5 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین 48.5 درصد بیشتر از آذر 1400 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آذرماه ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه قبل 0.4 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش 2.4 واحد درصدی به 65.3 درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 2 واحد درصدی به 38.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۷٫۹ درصد است که نسبت به ماه قبل 0.6 واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 51.4 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

 

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آذر 1401 به ۱٫۹ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» صفر درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» 3.3 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 2.1 درصد و 1.2 درصد است که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری بدون تغییر و برای خانوارهای روستایی 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

 

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آذرماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به 45 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، یک واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 44.3 درصد و 48.6 درصد است که برای خانوارهای شهری ۱ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.2 واحد درصد افزایش داشته است.

 

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (پیاز و کدوسبز) و گروه «نوشیدنی‌ها» است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو) و گروه «حمل‌ونقل» (انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین در ماه جاری گروه «انواع گوشت» (مرغ ماشینی) و گروه «میوه و خشکبار» نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذرماه ۱۴۰۱ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 42.5 درصد برای دهک دهم تا 51.7 درصد برای دهک اول است.

در همین رابطه