رادیو مجازی اتاق ایران - 12 آذر 98
روزنامه دنیای اقتصاد

صندوق توسعه و الزام ضد‌توسعه‌ای آن

ایجاد صندوق توسعه ملی و تخصیص بخشی از درآمدهای نفت به آن یکی از تصمیمات مهم در سال‌های گذشته بوده است؛ ولییکی از الزامات صندوق و ساز و کار ناشی از آن بر خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ضد‌توسعه کشور عمل می‌کند.

اقتصاد کلان

قائم‌مقام بانک مرکزی تبیین کرد

هشت مسیر غیردستوری کاهش سود بانکی

اکبر کمیجانی از نتایج یک مطالعه انجام شده گفت که ضمن مروری بر ریشه‌های افزایش نرخ‌های سود بانکی در کشور8 ، مسیر قابل پیگیری برای کاهش نرخ‌های سود بانکی در اقتصاد کشور را مشخص کرده است.

بانک

گزارش تصویری

جلسه گفتگوی فعالان بخش خصوصی با معاون اول رییس جمهور

فعالان بخش خصوصی به سرپرستی محسن جلال پور، رییس اتاق ایران، با حضور در ساختمان ریاست جمهوری با اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور دیدار و گفت و گو کردند.

گزارش تصویری

اقتصاد دستوری و مصداق‌های آن

وجود تعداد بی‌شماری از مقررات و مصوبات موجب بسط ید دیوانسالاران دولتی در برابر فعالان اقتصادی شده و آنها را ناتوان از استیفای حقوق خود می‌کند. رها ساختن اقتصاد ملی از اراده‌های خاص دیوانسالاران دولتی، جایگزینی برای حکومت قانون نیست، بلکه وسیله‌ای برای رسیدن به آن است.

اقتصاد کلان

انتخاب سوئیسی‌ها و آینده یارانه نقدی

اقتصاد کلان

بهره‌وری پایین خدمت وظیفه

لایحه خدمت اجباری نظام وظیفه هزینه‌های پنهانی دارد؛ آسیب‌های اجتماعی، آسیب‌های روانی فرد، هزینه فرصت نیروهای به‌کار رفته، بالا رفتن سن ازدواج، خروج نخبگان از کشور و ادامه تحصیل بی‌رویه مشمولان سربازی در دانشگاه‌ها برای عقب انداختن سربازی را می‌توان به‌عنوان هزینه‌های پنهان این قانون برشمرد.

اقتصاد جامعه

تبیین بانکداری مقاومتی

بانکداری مقاومتی، بانک‌ها را از سه بعد تاب‌آوری، شفافیت و عملکرد در زمینه تحقق سایر بندهای اقتصاد مقاومتی مورد سنجش و بررسی قرار می‌دهد؛ برای سنجش آن، در وهله اول نیازمند ابزارهایی برای اندازه‌گیری این شاخص هستیم.

اقتصاد کلان

چابهار، هاب ترانزیت منطقه

بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور است، می‌تواند با اجرای طرح‌های توسعه ای در میان بنادر تمامی کشورهای منطقه به‌عنوان یک بندر با قابلیت‌های فوق‌العاده در اقتصاد بین‌الملل فعالیت کند.

صادرات

مجلس دهم تبلور نظارت بر اجرای درست قوانین

مجلس دهم در شرایطی کار خود را شروع می کند که مقام معظم رهبری امسال را به‌نام سال «اقتصاد مقاومتی: اقدام و عمل» نامیده‌اند؛ امید است نمایندگان مجلس فارغ از هر جناح در جهت بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور و نظارت بر اجرای درست قوانین ازجمله سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی عمل کرده و در همراهی و مشارکت بخش خصوصی، نخبگان و دولت، وضعیت کشور را متحول کنند.

اقتصاد کلان

یادداشت محسن جلال‌پور به مناسبت آغاز به کار مجلس

نسبت مجلس و توسعه

زمانی که مجلس شکل می‌گیرد، انبوهی از خرده‌مطالبات محلی و خواسته‌های منطقه‌ای مطرح می‌شود و مجلس به جای قانون‌گذاری به نفع توسعه، عرصه تبادل آرای نمایندگان برای تصویب خواسته‌هایی می‌شود که منافع کوتاه‌مدت و محدود محلی یا اقشار خاص را تامین می‌کند.

اقتصاد ایران