رادیو مجازی اتاق ایران - 13 مرداد 99
روزنامه دنیای اقتصاد

لزوم مدیریت هزینه‌های دولت

نسبت تراز عملیاتی به پرداخت‌های هزینه‌ای دولت، در 15 سال گذشته به‌طور متوسط حدود منفی 36 درصد بوده است.

اقتصاد کلان

فلسفه اعتبارات اسنادی داخلیِ ریالی

قواعد حقوقی بیش از آنکه محصول منطق و عقلانیت صرف باشند، محصول تجربه و تاریخ هستند. این‌گونه نیست که این قواعد در خلأ و بی‌توجه به تجربیات اندوخته شده و نیازهای جامعه طراحی و تدوین شده باشند.

اقتصاد کلان

تجارت آزاد و مخالفان آن

برای پیش بردن اهدافی چون افزایش نابرابری در توزیع ثروت، تخریب محیط‌زیست، تضییع حقوق زنان و نقض آزادی‌ها و حقوق مدنی بسیار با ارزش و ستودنی است. اما برای پیش بردن این اهداف نیکو لازم است به تناقض آزار‌دهنده‌ای که به آن اشاره شد، به درستی فکر کنند و پاسخ دهند. آیا این تناقض ریشه در تحلیل‌های نادرست درباره تجارت آزاد ندارد؟

اقتصاد کلان

چرا استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند؟

مهم‌ترین علل عدم موفقیت کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران

استارت‌آپ‌ها در ایران به دلیل عوامل سیاسی، عوامل اجتماعی و فرهنگی، عوامل فناورانه و متغیرهای اقتصادی شکست می‌خورند.

کسب‌وکارهای جدید

مصوبه‌ای با پیامدهای ناگوار

در برنامه ششم توسعه سه موضوع بحرانی وجود داشت که مجلس و دولت باید به آن می‎پرداختند. محیط زیست، آب و صندوق‎های بازنشستگی. انتظار از مجلس و دولت این بود که در این سه حوزه توجه ویژه‎ای به اصلاح سازوکارهای آنها صورت گیرد، اما متاسفانه به‌رغم این انتظار کارشناسی، نه تنها در برنامه ششم گامی در این جهت برداشته نشد که موادی برخلاف این اصول تدوین و تصویب شد.

کار و تامین اجتماعی

یارانه واقعی کجاست؟

شفاف‌سازی قیمت‌های واقعی سرمایه‌ای کشور از قبیل آب و انرژی توسط دولت و نقش آن در تولید ناخالص داخلی می‌تواند فضای روشن‌تری از اقتصاد کشور در حال حاضر و تصمیم‌گیری‌های اساسی آینده مجسم سازد.

اقتصاد کلان

هاشمی در ترازوی اقتصاد

زمانی که رئیس برنامه بودجه بودم در جلسات خصوصی یا در مجلس با اندیشه‌های ایشان آشنا شدم. حقیقت این است زمانی که متوجه شدم آقای هاشمی قرار است کار را در دست بگیرد قصد نداشتم بمانم و ادامه کار دهم اما به نظر می‌رسید ایشان با اندیشه‌های من بسیار بیشتر از شناختی که من از ایشان داشتم، آشنایی داشت و متوجه شده بود که تفکرات من با او همخوانی دارد.

اقتصاد کلان

پایدارسازی دکترین هاشمی

لحظه‌اى که خبر نابهنگام و بدون مقدمه را شنیدم بى‌اختیار این جمله به زبانم جارى شد: «نظام الملک رفت». او کسى بود که با حسن نیت و درایت تمام نیرو‌هاى بعضا واگرا را در جهت حفظ منافع عمومى و با دقت در رعایت جانب جریانات مختلف هدایت گربود با شیوه میانه روى و یافتن راه حل عقلایى مشکلات و در نظر داشتن هدف غایى پیشرفت و اقتدار کشور. او شیفته اعتلاى مردم ایران و کشور ایران بود و در این مورد با شوق و ذوق سخن مى گفت و از موانع مختلفى که در این راه مى دید، عمیقا متاثر مى شد.

اقتصاد کلان

رسی پیشرفت علم و فناوری در کشور و ضرورت اصلاح نقشه جامع علمی کشور

منظومه توسعه و پیشرفت علمی

جهت‌گیری علوم مختلف و اولویت‌های پژوهشی و فناوری باید برای پاسخگویی به چالش‌هایی تعیین شود که توسعه کشور مشخص کرده است.

اقتصاد کلان

عضو  هیئت مدیره و رییس کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران خبر داد

تکمیل زنجیره ارزش با فرمان جدید

صنعت پلاستیک در بسته‌بندی کالاها نقش مهمی دارد و باعث می‌شود محصولات صنایع دیگر هم سهم بیشتری از بازارهای خارجی را به دست آورند. رشد این صنعت می‌تواند پیشرانی برای صادرات کل کشور باشد.

صنایع