رادیو مجازی اتاق ایران - 1 آبان 1400
روزنامه ایران

راه مدیریت بحران سوخت در زمستان

مرکز پژوهش‌های مجلس عنوان کرده 900 هزارمیلیاردتومان یارانه پنهان انرژی در ایران است که 541 هزار میلیارد آن برای گاز طبیعی و 436 هزار میلیارد تومان برای فرآورده‌های نفتی است.

انرژی

گره اقتصاد ایران کجاست؟

نگرش و تفکر اقتصادی، اصلی‌ترین گره اقتصاد ایران است که منشأ بروز و ظهور بسیاری ازمعضلات اقتصادی شده است. این نگرش باید براساس اصول علمی اقتصاد و برمبنای تجارب جهانی اصلاح شود.

اقتصاد کلان

اعضای تیم اقتصادی باید از یک نحله فکری باشند

در تیم اقتصادی باید کسانی انتخاب شوند که هم صنف باشند و مهم‌ترین مسأله‌ای که وجود دارد باید اقتصاد ایران را بشناسند.

اقتصاد کلان

راه‌های اقتصادی دولت جدید  برای نیل به موفقیت

دولت سیزدهم باید در اولویت‌های خود تعیین تکلیف نظام ارزی کشور را قرار دهد.

اقتصاد کلان

3 اقتصاددان شرایط اقتصاد ایران را تحلیل کردند

رهگیری تورم و رکود در اقتصاد ایران

با تشدید تورم و افزایش قیمت‌ها طی ماه‌های اخیر شاهد شرایطی خاص در برخی از بازارها هستیم. در بازار مسکن و خودرو، تقاضا به شدت کاهش یافته ولی قیمت‌ها رو به افزایش است.

اقتصاد کلان

موانع اصلی پیش‌پای اقتصاد چیست؟

بخش عمده‌ای از اقداماتی که لازم است برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور انجام شود، از مسیر بازسازی این اعتماد از دست رفته، می‌گذرد.

اقتصاد کلان

دولت دوازدهم زورق خِرَد بر امواجی ناآرام

در دولت دوازدهم، حاکمیت قانون و رعایت حقوق اساسی ملت و بسترسازی برای حفظ منافع عمومی، اهدافی بودند که با وجود شرایط تحمیلی ناشی از اوضاع اقتصادی کشور، از دید بخش حقوقی، دور نماند.

اقتصاد کلان

انتظارات ده گانه بخش خصوصی از دولت سیزدهم

به‌گفته میرمحمد صادقی همه می‌دانیم که کشور در چه شرایطی است و با چه تنگناهایی روبه رو است. اگر بخش خصوصی، دولت و مردم کنار هم قرار بگیریم به طور قطع اثرات تحریم کمرنگ خواهد شد.

اقتصاد کلان

«دو سده» و تحقق «آرزوی چین»

چین چند قرن از لحاظ منطقه‌ای و بین‌المللی در جهان سرآمد بود و با سرعت توسعه در تمام بخش‌ها- حتی حضور در کره مریخ - در آینده‌ای نه‌چندان دور مجدداً ابرقدرت جهان خواهد شد.

اقتصاد کلان

تثبیت وضع اقتصادی نخستین اقدام رئیس جمهوری آینده

رئیس‌ دولت سیزدهم تأکید کرده‌ تورم را در سال نخست به نصف برساند. در این راستا بایدبه موضوع بیکاری توجه شود. باید رئیس‌جمهوری سعی کند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را در کشور جاری کند.

اقتصاد کلان