میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) مبارک باد
رادیو مجازی اتاق ایران - 1 آبان 1400
روزنامه ایران

ریشه‌های بحران اقتصادی ایران

همیشه به‌دنبال مدلول‌هایی در اقتصاد می‌رویم ،در حالی که تا زمانی که تحریم است و نرخ ارز بهبود پیدا نکند شرایط به همین گونه است.

اقتصاد کلان

حل مشکلات محیط زیست نیازمند برنامه‌های کلان

وضعیت کشور ما در موضوعات بحرانی تنها زمانی به سمت بهبود خواهد رفت که تمام عناصر سهم خود در حل مشکلات برعهده بگیرند و برای اجرای وظایف خود به علم و عمل تکیه کنند.

محیط زیست

کارشناسان درباره پیامد سرمایه‌گذاری نکردن در زیر ساخت‌ها پاسخ می‌دهند

فرصت‌های از دست رفته جبران شود

به‌دلیل عدم امنیت، سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در کارهای غیرمولد روی آورده‌اند. برای همین تولیدی‌ها گرفتارند و از آن حمایت نمی‌شود.

اقتصاد کلان

چرایی غلبه سیاست بر اقتصاد

در برنامه‌ریزی‌ها سیاست براقتصاد غالب بوده است. بررسی تجارب سایر کشورها نشان می‌دهد که نمونه‌های بسیاری از این نوع تفکر دردنیا وجود داشته ولی کسانی که تغییر مسیر دادند، برنده‌اند.

اقتصاد کلان

۶ رمز موفقیت دولت‌ها در ایران

در اقتصاد نباید براساس سیاست طرح و پروژه‌ای را شروع کنیم. وجود طرح‌های متعدد نیمه تمام گویای آن است که بعضاً دولت‌ها بر اساس نگاه سیاسی فعالیت کردند.

اقتصاد کلان

بحران خاموشی از کجا شکل گرفت؟

بحران خاموشی دلایل متعددی دارد: رشد غیرقابل انتظار مصرف، راه‌اندازی زودهنگام چاه‌های کشاورزی، فعالیت غیرمجاز استخراج‌کنندگان رمزارزها و کاهش سرمایه‌گذاری در زمینه تولید برق.

برق

سویه‌های سیاسی در تصمیمات اقتصادی پررنگ‌تر است

ابتدا باید پاسخ دهیم که آیا واقعاً قبول داریم نظام تصمیم‌گیری اقتصادی مختل است و بعد به‌دنبال شناسایی نهاد و سازمان متولی سیاستگذار باشیم. پس از آن به سراغ چگونگی تصمیم‌گیری برویم.

اقتصاد کلان

44 اقتصاددان در نامه‌ای به نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری سوالاتی مطرح کرده‌اند

18 پرسش کلیدی از کاندیداها

44 اقتصاددان در نامه‌ای به کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری خواسته‌اند تا در پویش «اقتصاد برای آینده ایران» حضور پیدا کنند.

اقتصاد کلان

وفاق ملی در گرو شفافیت اقتصادی

دولت‌ها باید از روش‌های سلیقه‌ای در اقتصاد دست بردارند و از متخصصین واقعی استفاده کنند. هر روز بخشنامه و مصوبه داشتن نشان می‌دهد درانجام هر کاری ابتدا مطالعه عمیق صورت نمی‌گیرد.

اقتصاد کلان

کارشناسان پاسخ دادند

اولویت‌های اقتصادی دولت در مدت زمان باقیمانده

مهم‌ترین وظایف دولت در دو ماه باقی مانده ایجاد ثبات اقتصادی است یعنی این که وضعیت موجود را به‌سمت ثبات ببرند و هدایت کنند و از نوسانات شاخص‌ها پرهیز کنند.

اقتصاد کلان