میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) مبارک باد
رادیو مجازی اتاق ایران - 1 آبان 1400
روزنامه ایران

سیاست‌های مخرب در اقتصاد

نباید انتظار داشته باشیم حاکمان از بالا برای اقتصاد بازار تصمیم بگیرند. تقویت بخش خصوصی یعنی وابستگی کمتر به دولت و در اقتصاد آزاد منابع به سمت تولید و سرمایه‌گذاری می‌رود.

اقتصاد کلان

اعتماد و امنیت دو بال سرمایه‌گذاری خارجی

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در یادداشتی ضمن تشریح مهم‌ترین الزامات تحقق سرمایه‌گذاری، تاکید کرده است دولت‌ها باید زیرساخت‌های مهم سرمایه‌گذاری را در کشور ایجاد کنند.

اقتصاد کلان

تولید، محور حیات کشور

دولت‌ها باید فضاسازی کنند، سیاست‌ها زمانی مناسب است که فضای مناسب ایجاد شود. فضا باید شفاف باشد و فساد کم شود تا برنامه‌ها فضای مناسب برای اجرا داشته باشند.‌

اقتصاد کلان

رابطه تنگاتنگ نفت، رشد اقتصادی و توسعه

آلبرت بغزیان، عضو هیات علمی دانشگاه تهران می‌گوید: باید با یک سیاست صحیح ابتدا درآمدهای نفتی را به سمت توسعه مولد سوق دهیم و از منافع حاصل از آن به سمت توسعه غیرنفتی حرکت کنیم.

نفت

فقر اقتصادی آمار نیست

فقر، فراتر از تغذیه و آموزش، ابعاد دیگری دارد. فقرا از فعالیت‌های مسیر اصلی جامعه طرد می‌شوند و کنار گذاشته می‌شوند. آنها در مقابل اَشکال مختلف ناامنی آسیب پذیر‌تر از دیگران هستند.

اقتصاد کلان

اخلاق تجارت بین ایران و ترکیه فراموش نشود

در همه کشورها بخش خصوصی اصل است و هیچ زمان به حاشیه رانده نمی‌شود، امیدوارم در همکاری با ترکیه به بخش خصوصی میدان بیشتری داده شود.

اتاق‌های مشترک

تأثیر 10 گانه تحریم برفعالیت‌های اقتصای و کسب و کارها

تحریم تهدید است و تأثیر آن بر فعالیت‌های اقتصادی و بازار کسب و کار چشمگیر است. درست است که از برخی تهدیدها باید فرصت‌سازی کنیم، اما این معنی را ندارد که بگوییم تحریم تهدید نیست.

کسب‌وکارهای جدید

سهم تحریم‌ها در بحران‌های اقتصادی

سهم تحریم‌ها در بحران اقتصادی ایران بالا است، البته بخش بزرگی از رکود فعلی در اقتصاد ایران از عملکرد بخش‌های تصمیم گیرنده ناشی می‌شود که چاره آن تجهیز منابع از طریق بورس است.

اقتصاد کلان

مزیت‌های همکاری‌ بلندمدت با چین

ایران به این نتیجه رسیده است که در محیط بین‌الملل باید با همسایگان خود همکاری داشته باشد، آن هم همکاری‌های بلندمدت و قابل پیگیری که تلاطم‌های داخلی یا خارجی نتواند آن را متوقف کند.

اقتصاد کلان

منفعت تجربه بخش خصوصی برای تصمیم‌گیری‌های دولتی

اگر دولت در تصمیمات، از نظرات فعالان اقتصادی استفاده کند دولت مقتدری خواهد بود. در این صورت بهبود مؤلفه‌های عملکردی در دولت دیده می‌شود.

اقتصاد کلان