رادیو مجازی اتاق ایران - 1 آبان 1400
روزنامه ایران

پرهیز از اظهار نظر سیاسی درباره FATF

ممکن است کشوری بدون عضو شدن با کشورهایی که اف ای تی اف را دور می‌زنند معامله کنند. در کل این مسأله به گونه‌ای زیر سؤال رفتن سیستم بانکی است. بانک‌های خارجی که می‌خواهند در کشور دیگری سرمایه‌گذاری کنند ابتدا این موضوع را رصد می‌کنند که آیا آن کشور عضو اف ای تی اف هست یا نه و آیا این سرمایه‌گذاری اعتبار جهانی آن را از بین می‌برد یا نه.

اقتصاد کلان

مداخله دولت، عامل اصلی کاهش فعالیت‌های مولد

محمدقلی یوسفی، اقتصاددان معتقد است:موانع پیشرفت و توسعه در ایران مانند کشورهای کم جمعیت یا پرجمعیت که مشکلات دارند نیست اما با وجود منابع گسترده و جمعیت جوان، کشور توسعه پیدا نکرده است.علت آن به مداخلات در اقتصاد و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران برمی‌گردد. هر جایی فعالان اقتصادی بخواهند فعالیت مولد داشته باشند به‌خاطر مداخله دولت‌ها این فعالیت‌ها ثمر نمی‌دهد.

اقتصاد کلان

قربانیان تورم دو رقمی

بخش‌های وسیعی از مردم بشدت از تورم‌ آسیب می بینند ‌‌و در مقابل صاحبان ‌و دارندگان اموال و‌کالاها از افزایش قیمت ها و‌ تورم سود کلانی عایدشان می شود. این روند بشدت جامعه را به سوی دوقطبی شدن هدایت می‌کند که نتایج گسترده آن از قبیل افزایش جرم و‌خشونت و فساد و نا امنی و آشوب دامن همه افراد جامعه را خواهد‌گرفت.

اقتصاد کلان

ضرورت تعیین تکلیف بودجه

یک بودجه پر مناقشه، دیرهنگام و غیرمنطقی و رؤیاپردازانه نمی‌تواند نقطه عزیمت مطمئنی برای کشور جهت رفتن به سمت این تحولات باشد.

اقتصاد کلان

سهم اندک دانشگاه‌های اقتصادی در سیاست‌گذاری‌ها

آلبرت بغزیان در یادداشتی با تاکید بر اهمیت ارتباط بین دانشگاه و مراکز سیاست‌گذاری نوشته است: مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های اقتصاد در جهان خروجی‌هایی دارند و در کشورهای پیشرفته نوعی ارتباط بین دانشگاه و مراکز سیاستگذاری وجود دارد که سهم اقتصاددانان در سیاست‌های اقتصادی را حداکثر می‌کند.

اقتصاد کلان

اقتصاد ایران و چالش‌هایی که تمامی ندارد

کامران ندری معتقد است در چند سال گذشته برای حل مشکلات، هیچ سرمایه‌گذاری ریشه‌ای صورت نگرفته و همچنان نهادهای اثرگذار در اقتصاد، توسعه پیدا نکرده‌اند.

اقتصاد کلان

چین برنده بازی میلیاردرهای جهان

خلاصه گزارشی که دو نهاد مشترک بانکی و تحقیقی سوئیسی در هفت ماهه اول سال 2020 منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که ثروت میلیاردرهای جهان طی سه سال بیش از 11.4 درصد رشد یافته است.

اقتصاد جهان

مسئولیت بودجه را کسی تقبل کند

علی سعدوندی در یادداشتی با محور وظایف دولت و مجلس پس از رد کلیات لایحه بودجه 1400 نوشته است: مادامی که سیاست به امور مختلف سایه انداخته و اظهار نظرهای کارشناسی لحاظ نمی‌شود رویه نادرست حکمرانی اقتصاد ادامه یافته و متأسفانه روند تخریبی اقتصاد کشور سرعت می‌یابد.

اقتصاد کلان

دیگر کیکی برای تقسیم وجود ندارد

سیاستمداران مدام از توزیع کیک سخن می‌گویند و وعده تقسیم می‌دهند. در حالی که دیگر کیکی برای تقسیم وجود ندارد. چیزی که در حال حاضر توزیع می‌شود، سهم این نسل نیست و از سهم نسل‌های آینده است. این نسل تا کی می‌خواهد حق فرزندانش را بخورد؟

اقتصاد کلان

کارشناسان از الزامات همراستایی ارکان اقتصادی گفتند

حکمرانی خوب در گرو نهادهای هماهنگ کننده

در دانش اقتصاد توسعه برای عبور از بحران اقتصاد سه رکن اساسی وجود دارد: علم محوری در فرآیند‌ها و تصمیم‌گیری‌ها، تولید محوری و ایجاد ترتیبات قانونی لازم برای حمایت از گزینش شایستگان در کشور.

اقتصاد کلان