رادیو مجازی اتاق ایران - 3 اردیبهشت 1403

اولویت‌های سیاست‌گذاری در اقتصاد

جمشید پژویان در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

تحول ساختار اقتصاد ایران به برنامه خرد و کلان نیاز دارد

جمشید پژویان در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران پژویان می‌گوید: کنترل تورم یکی از نقاط مثبت کارنامه اقتصادی دولت است؛ اما مشکلات اقتصادی ایران ساختاری است و راه‌حل این مشکلات برنامه‌ریزی برای موانع ساختاری خرد و کلان است.

اقتصاد کلان

عملکرد اقتصادی دولت آقای روحانی:

یک ارزیابی سه ساله

عملکرد دولت روحانی را از دو زاویه می‌توان ارزیابی کرد: اقداماتی که انجام شد؛ اقداماتی که انجام نشد. برای ارایه تحلیلی واقع‌بینانه ناگزیر از آن هستیم که شرایط محیطی را لحاظ کنیم، که قیدهایی بر اعمال و تصمیمات دولت اعمال می‌کند.

اقتصاد کلان

محمود جامساز در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران از راه‌های عبور از بحران می‌گوید

راه گریز از مشکلات اقتصادی چیست؟

جامساز از مشکلات اقتصاد ایران می‌گوید: اقتصاد ایران متاسفانه دولتی، نفتی و رانتی است. راه‌حل بلند‌مدت، پیوستن به اقتصاد آزاد رقابتی است و در کوتاه‌مدت دولت باید با مردم و درباره مشکلات شفاف سخن بگوید.

اقتصاد کلان

یادداشت محمود تولائی برای پایگاه خبری اتاق ایران

مطالبه بخش خصوصی در حوزه بیمه و مالیات کدام است؟

محمود تولائی، رییس اتاق کاشان درباره مطالبات بخش خصوصی از دولت در حوزه مالیات و تامین اجتماعی می‌گوید.

مالیات

در گفت‌وگو با تولیدکننده داخلی مطرح شد

از نقض مصوبات دولت تا بی‌اعتمادی به محصول ایرانی

انوشیروان مرآت،می‌گوید: اکثر مخاطبان و خریداران صنعت ما دستگاه‌های اجرایی و دولتی هستند. قوانین حمایت از محصولات داخلی درست اجرا نشده، و بی‌اعتمادی به‌محصولات داخلی وجود دارد.

کارآفرینی

توسعه گردشگری خارجی را از کجا شروع کنیم؟

مناطق آزاد نقش مهمی می‌تواند در دوران پساتحریم ایفا کنند و برای اقتصاد کشور به عنوان پیشران باشد؛ و جزیره کیش با بهره‌مندی از این ویژگی‌ برای نقش‌آفرینی در توسعه گردشگری کشور مهیا شده است.

اقتصاد گردشگری

محمدرضا نعمت‌زاده در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه خبری اتاق ایران

تیم اقتصادی دولت هماهنگ است

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت به پایگاه خبری اتاق ایران می‌گوید: بخش خصوصی انتظار بیشتری از دولت دارد ولی ظرفیت‌های و توان مالی ما محدود است. ما برای فرصت‌های پسابرجام برنامه داریم.

اقتصاد کلان

گفت‌وگوی پایگاه خبری اتاق ایران با مهدی پازوکی

الزامات خروج از رکود چیست؟

مهدی پازوکی، اقتصاددان، معتقد است دولت برای خروج از رکود در سه حوزه باید برنامه‌ریزی کند: انضباط مالی، انضباط پولی و انضباط اداری.

اقتصاد کلان

توازن استراتژیک در پسابرجام

چگونگی نقش و جایگاه ایران در سپهر سیاست و اقتصاد جهانی همواره و در ادوار مختلف رویکردهای متفاوتی را تجربه کرده که سه نوع عمده این رویکرد‌ها را می‌توان نگاه به غرب، نگاه به شرق و رویکرد تعامل با قدرت‌های جهانی برشمرد.

اقتصاد کلان

درمان اقتصاد با کدام رویکرد؟

دولت در سال آخر باید دو اولویت داشته باشد: انسجام بخشیدن به مجموعه کابینه و مسوولان اجرایی با کنار گذاشتن کسانی که با اصلاحات اقتصادی اعلام شده دولت سازگار نیستند؛تعریف استراتژی رسانه‌ای منسجم به‌همراه تیم کارشناسی قوی برای اطلاع‌رسانی وضع موجود.

اقتصاد کلان